Kategorie
 Newsletter
 Dopravu zajišťuje
DPD
PPL
WEDO
TopTrans
Oplodňáček pro čtyři matky s možností krmení lahví.

Oplodňáček pro 4 matky

Oplodňáček pro čtyři matky. Oplodňáček je určen pro čtyři matky s možností krmení lahví, které je společné. Včely z jednotlivých oddělků se ale nemohou setkat. Střecha oplodňáčku je s IPOU. Můžete přidat neoplozenou matku či matečník. V oplodňáčku je málo prostoru a hrozí pak nebezpečí nevyrojení. Oplodňáček není konstruován na žádný rámek, ale jen do něho můžete zatavit dva kousky mezistěn.

Odchov matek z oplodňáčku je velmi rozšířeným způsobem chovu včelích matek. Oplodňáček je vhodný pro vychování nové matky. Jedná se tedy o malý úlek vybaven dvěma plásty v mini rozměrech. Po celou dobu je nezbytné včely přikrmovat medocukrovým těstem. Přípravu oplodňáčku započněte připevněním úzkého pruhu mezistěny. Oplodňáček je pak osazen 100 až 200 g smetence. Následně zaškolkujete matečníky či přidáte neoplozenou matku prostřednictvím přidávací klícky.
Přidávací klícka je na jedné straně vybavena průlezným otvorem, který se při přidávání matky naplňuje medocukrovým těstem. Během vyjídání těsta si včely pozvolně zvykají na feromon matky a přijmou ji. Oplodňáčky jsou umisťovány nejdále od sebe na stinná místa, kromě dráhy letu včel. Je potřeba je obracet na různé světové strany, aby matka nezaletěla do cizího úlu.

Chov matek je nedílnou součástí chovu včel a bez úspěšné produkce včelích matek nemůže včelařina uspět. Každý včelař by se měl naučit k vlastní produkci matek, která je samozřejmou součástí ošetřování včelstev.

Každý včelař ví, že první vylíhnutá matka vykouše víčka ostatních matek, které pak zabije. Včelí matka musí vyletět na snubní let a nechat se oplodnit trubci. Je dokázáno, že 20 % matek se po jejich odletu již do úlu nevrátí. Může se stát, že se matka ztratí či ji včelař svou neopatrností přimáčkne. Řešením pak je přemístění matečníků do oplodňáčků. Oplodňáček obsahuje malé úlky, kam se přemístí jak matečník, tak i hrst včel, které si vychovají v matečníku novou matku. Matečník zahřívají a nosí jí potravu a pyl. Včelař tak pozná, že se snubní let vydařil a matka je připravena být v úlu. V oplodňáčku byste měli připravit medocukrové těsto a natavené kousky mezistěn. Měli byste následně počkat několik dní, než se matky vylíhnou. Oplodňáček je určen až pro čtyři matky a dají se do něj tedy umístit čtyři matečníky se včelami. Uprostřed se nachází krmítko na prosakovací láhev, ke kterému mají přístup všechny včely. Jednotlivé sekce jsou však oddělené.

(we reserve the right to change the description and specifications without prior notice)
 Doporučte nás
  • Share the positive experience of our cooperation and recommend us to your friends and acquaintances: