Kategorie
 Newsletter
 Dopravu zajišťuje
DPD
PPL
WEDO
TopTrans
Klasická včelařská dvojitá přidávací klícka. Dřevěná klícka je vhodná pro matky při uplatnění metody dočasného ponechání staré matky ve včelstvu.

Přidávací klícka pro přidání včelí matky - dvojitá

Klasická včelařská dvojitá přidávací klícka. Dřevěná klec je určena matkám při uplatnění metody dočasného ponechání staré matky ve včelstvu. Standardní dvojitá přidávací klícka je obohacena dvěma kruhovými otvory, které jsou překryté drátěnou tkaninou. Obě části klece jsou oddělené fólií z umělé hmoty. Z boční strany jsou přidávací klícky, které jsou určené k uložení matky, přičemž se do jedné části kleci vloží stará matka včelstva a druhá část je určena pro matku novou. Zpravidla se stará včelí matka po jednom dni z klícky odebere a fólie rozdělující klec se vyjme. Vytvoří se tak pro včelí matku větší prostor, přičemž zůstává v kleci vůně staré matky. Bude tak nová matka lépe přijata včelstvem.

Výměna matky ve včelstvu začíná odebíráním staré matky, přičemž následuje přidání nové matky. Dělnice včelstva, kam chcete novou matku vložit, se zpočátku budou snažit novou matku zabít, protože ji budou považovat za cizí včelu. Přijetí nové včelí matky pak závisí na poměrech ve včelstvu. Mladší včely matku přijímají ochotněji než včely starší. Menší skupiny včel matku také přijímají lépe než větší skupiny. Včelstvo svou matku přijme lépe, když je stejně stará. Včelstvo neochotně svou matku přijímá v období loupeží, ale ochotně ji přijímá v době snůšky. Včelaři většinou načasují výměnu matek na období snůšek, tedy na jaře či na podzim. Dělnice ale novou matku nepřijmou, pokud bude stará matka ve včelstvu přítomná, a proto je nezbytné nejprve starou matku odebrat. Jsou-li ve včelstvu zavíčkované matečníky, musíte je při odstranění dobře prohlédnout, protože by z něj mohla vyběhnout nová matka. Přidávací klícka je tedy standardní pomůckou při přidávání matky. Otvory v klícce můžete zalepit medovým těstem.

Klícka s matkou je nejčastěji umístěna k horní loučce plodových plástů. Je potřeba se ale přesvědčit, zda mají včely k matce dostatečný přístup, zda se tedy mohou pohybovat po klícce. Včely vyjedí medové těsto a vyvedou matku z klícky. Tento proces trvá zpravidla dva až tři dny. Během té doby se včely připravují na přijetí nové matky. Jakmile se dostane matka do včelstva, vychází z klece cizí vůně a včely pak reagují na klícku tak, jak by reagovaly na cizí matku. Začnou si vytvářet kolem klícky klubko. To se projevuje tak, že koušou do sítě klícky a obracejí své zadečky směrem do klícky, jakoby ji chtěly bodat. Nejprve se včely zakusují do klícky tvrdošíjně, tudíž je těžké je od klece odtrhnout. Postupně však dochází k rozpouštění klubka.

Rozměry: 13 x 5 cm.

(we reserve the right to change the description and specifications without prior notice)
 Doporučte nás
  • Share the positive experience of our cooperation and recommend us to your friends and acquaintances: